Tip na koupání: Omišalj, opuštěný hotel Ucka a jeho pláž
Zdánlivě opuštěná místa mohou překvapit nádhernou pláží a místem ke koupání. Když jsem se letos vydal do města Omišalj, našel jsem právě takové klidné zákoutí s čistou vodou, krásnou betonovou pláží a postupně se svažujícím vstupem do moře.
Letos jsem v Chorvatsku kromě Crikvenice navštívil několik dalších míst. Jedním z nich bylo i město Omišalj. Je to první osada, na kterou vás upozorní odbočky vedoucí z hlavní silnic na ostrově Krk poté, co přejedete Krčki most. A protože to bylo jen kousek od Njivice, kde jsem letos bydlel, byla by škoda do Omišalje nezavítat alespoň na jedno odpoledne.
Pár slov k městečku Omišalj
Omišalj je malé město ležící na severozápadě ostrova Krk v Chorvatsku. Jeho populace není velká, čítá necelé dva tisíce lidí. Spolu s nedalekou vesnicí Njivice tvoří jednu správní oblast, což je ostatně v Njivici poznat na všech úředních cedulích. Hned vedle Omišalj, na druhé straně hlavní silnice protínající Krk, je letiště Rijeka.
Pokud jste někdy jeli lodí na okružní plavbu okolo Krku, pak jste nemohli přehlédnout rafinerie, které se poblíž Omišalje nacházejí.
Na návštěvu Omišalje mě zlákala starověká římská pevnost Fulfinium, respektive její zbytky. Omišalj je jednou z nejstarších osad na Krku a její historie sahá až do třetího století našeho letopočtu. Místo bylo ve středověku nazýváno též městem mušlí.
Kde parkovat v Omišalj
Centrum města Omišalj neleží u pobřeží, ale na skalnatém podloží asi 80 metrů nad mořem. Poté, co projedete centrum, dáte se klikatými cestami dolů k přístavišti. To je mimochodem mnohem větší než v Crikvenici nebo Bašce a chcete-li pořídit fotky kotvících plachetnic, je tohle to správné místo.
Docela mě překvapilo, že těsně před začátkem sezony jsem nikde poblíž přístaviště v Omišalj neviděl placené parkoviště. Parkovací místa tu samozřejmě jsou – zadarmo. Těsně nad přístavištěm, poté, co jsme přejeli odbočku k Fulfiniu, jsme našli pohodlné parkování a šli se podívat k moři.
Byli jsme zde v polovině června v pravé poledne. Tyto dvě skutečnosti vysvětlují, proč místo bylo liduprázdné. O to větší prostor byl k tomu si vše v klidu prohlédnout. Tedy kromě Fulfinia, které nás do Omišalj přivedlo, ale které jsme si kvůli strašnému horku nechali na jindy.
Z rozcestí vedle parkoviště u přístavu se tedy můžete vydat dolů k moři nebo vyjít pár metrů směrem nahoru do lesa, kde si můžete prohlédnout kostelík svatého Mikuláše (Crkva sv. Nikole). My jsme se poté vydali ještě jednou tajemnou cestou.
Hotel Ucka
Dobře, cesta to nebyla až tak tajemná, vedle jezdili stavební stroje nějakých, tuším, vodohospodářů, ale došli jsme na úchvatné místo. Před námi se otevřela krásná pláž s průzračnou vodou, místem pro plavání i koupání pro neplavce a pohodlným vstupem do moře (žádné přelézání kamenů). Celé to místo vypadalo jako nedávno rekonstruované a kdysi dávno vybudované s účelem rekreace pro jakoby hotelové hosty.
A skutečně je tomu tak. Jde o pláž přiléhající k hotelu Ucka, který dnes v mnoha diskuzích na internetu najdete označen jako hotel duchů v Omišalj. Kdysi dávno zřejmě nádherný hotel je dnes opuštěn a přístup k němu omezuje zarostlý plot i cesta.
Samotná pláž s betonovým ležením je však čistá, zjevně udržovaná a opravovaná. Ten opuštěný hotel vám přitom nijak nekazí dojem, stojí na vyvýšenině za stromy, u kterých je vidět jen pár schodů. Lidí se zde koupalo minimum.
Pokud budete chtít koupání zpestřit malou procházkou, můžete se vydat vyšlapanou cestičkou po výběžku na skaliskách okolo hotelu. Cesta není nijak náročná a nabídne vám další zajímavé pohledy do krajiny a na moře okolo Krku. Rovněž si odtud můžete docela dobře prohlédnout rafinerie na Krku. Na konci cesty vyjdete v přístavišti.
Pokud se chystáte na Krk a budete bydlet v některém ze severněji položených míst, doporučuji Omišalj navštívit.
reklama