Hrady a zříceniny v okolí Crikvenice

Jan Polzer

Šlechtický rod Frankopanů po sobě zanechal nejen v okolí Crikvenice řadu staveb. Historie jejich sídel v okolí Crikvenice a Novi Vinodolski sahá až do roku 1288 (samotný rod byl ještě o něco starší).

Do dnešních dob se poblíž Crikvenice zachovaly zbytky tří z devíti původních sídel vinodolského komplexu: Bribir, Grižane, Drivenik. Pojďme si ke každému z nich říci pár slov a podívat se i na jiné zajímavosti v okolí.

Drivenik

Nejzachovalejší z nich je hrad Drivenik u stejnojmenného městečka. Najdete jej severovýchodně od Jadranova ve výšce 181 metrů nad mořem na vrchu nazývaném Glavica. Od Crikvenice je vzdálen asi 8 km.

První zmínka o hradu Drivenik se datuje do roku 1228, kdy místní vládce byl jedním ze spoluautorů Vinodolského zákoníku. V roce 1571 byl hrad rozšířen a ve stylu renesančních pevností dostal svoje dnes typické kulaté věže v rozích hradeb. Od roku 1577 zde sídlil rod Zrinski.

Od roku 1746, kdy byla postavena cesta spojující Drivenik s Novi Vinodolski a Bakarem však hrad postupně upadá. Aktivní osídlení mizí do údolí, navštěvován zůstává pouze kostel sv. Domnia ze Splitu (sv. Dujam) a přilehlý hřbitov. Poblíž je také kostel sv. Štěpána postavený zřejmě na konci 16. století a charakteristický třemi zvony ve své věži. Najdete jej nad Tribaljským jezerem.

Hrad Drivenik

Přesná poloha na mapách Google zde.

Grižane

Hrad Grižane už tak zachovalý není. Nachází se na skalnatých útesech v chorvatštině nazývaných griže. Odtud jeho jméno. Do dnešních dnů se dochovaly jen pozůstatky jeho hradeb. Strategické strážní místo totiž bylo poškozeno při zemětřesení v roce 1323. Grižane leží ve výšce 248 m nad mořem.

Zřícenina hradu Grižane

Přesná poloha na mapě zde.

Bribir

O mnoho více nezůstalo ani z dalšího sídelního místa Frankopanů, hradu Bribir. Znám je především ve spojení s Bernardinem Frankopanem, který nechal zesílit hradní zdi a citadelu. Bohužel z hradu zůstala jen čtverhranná věž a část městských hradeb datující se do roku 1302. V roce 1848 totiž místní nechali strhnout větší část stavby a na jejím místě postavili školu a radnici.

Bribir, v pozadí zbytek hradu s věží

Město Bribir najdete na mapě tady, leží kousek od Selce.

Badanj

Pokud se vzdálíme od Frankopanů dále do historie, pak nesmíme z přehledu vynechat zbytky monumentální pevnosti Badanj. Jedná se o nejstarší pevnost ve Vinodolu poblíž Crikvenice. Zničena byla při zemětřesení v 14. století.

Nepravidelná kruhová pevnost se skládala z velké centrální věže s ubytováním posádky a nádrží na vodu. Chráněna byla tlustou zdí s jen malým vchodem. Na základě archeologických nálezů starých cihel se stavba Badanj datum do doby raně byzantské, tedy do 4. až 6. století.

Pevnost Badanj

Přesná poloha Badanj na mapě.

Hrady v okolí Crikvenice na videu

Výše uvedená sídla a hrady si můžete prohlédnout také na následujícím videu:

Krk na Krku

Pokud byste chtěli navštívit nějakou další frankopanskou památku, pak doporučuji vydat se na ostrov Krk přímo do jeho města Krk (viz mapa). Jedná se o jedno z nejstarších měst na pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Frankopanské sídlo Kamplin zde bylo budováno po řadu století a několik generací. Najdete zde hradby (mimochodem s nádherným výhledem), několik věží i diecézi, kde měli Frankopané soudní síň. Podle nápisů na lunetě nad vchodem se stavba začala v roce 1191.

Pohled z věže na ostrově Krk Pohled z věže na ostrově Krk

Jednou z věží místního muzea můžete vystoupat nad hradby a prohlédnout si tak město z úrovně střech ostatních budov.

Pohled z věže na ostrově Krk Muzeum na ostrově Krk Hradby na ostrově Krk

Zdroje fotografií: Drivenik, Grižane (Roberta F.), Bribir (Croq), Badanj (T.Z. Grada Crikvenice). Krk jsou moje snímky.

Reklama

reklama