Hrady a zříceniny v okolí Crikvenice
Šlechtický rod Frankopanů po sobě zanechal nejen v okolí Crikvenice řadu staveb. Historie jejich sídel v okolí Crikvenice a Novi Vinodolski sahá až do roku 1288 (samotný rod byl ještě o něco starší).
Do dnešních dob se poblíž Crikvenice zachovaly zbytky tří z devíti původních sídel vinodolského komplexu: Bribir, Grižane, Drivenik. Pojďme si ke každému z nich říci pár slov a podívat se i na jiné zajímavosti v okolí.
Drivenik
Nejzachovalejší z nich je hrad Drivenik u stejnojmenného městečka. Najdete jej severovýchodně od Jadranova ve výšce 181 metrů nad mořem na vrchu nazývaném Glavica. Od Crikvenice je vzdálen asi 8 km.
První zmínka o hradu Drivenik se datuje do roku 1228, kdy místní vládce byl jedním ze spoluautorů Vinodolského zákoníku. V roce 1571 byl hrad rozšířen a ve stylu renesančních pevností dostal svoje dnes typické kulaté věže v rozích hradeb. Od roku 1577 zde sídlil rod Zrinski.
Od roku 1746, kdy byla postavena cesta spojující Drivenik s Novi Vinodolski a Bakarem však hrad postupně upadá. Aktivní osídlení mizí do údolí, navštěvován zůstává pouze kostel sv. Domnia ze Splitu (sv. Dujam) a přilehlý hřbitov. Poblíž je také kostel sv. Štěpána postavený zřejmě na konci 16. století a charakteristický třemi zvony ve své věži. Najdete jej nad Tribaljským jezerem.
Přesná poloha na mapách Google zde.
Grižane
Hrad Grižane už tak zachovalý není. Nachází se na skalnatých útesech v chorvatštině nazývaných griže. Odtud jeho jméno. Do dnešních dnů se dochovaly jen pozůstatky jeho hradeb. Strategické strážní místo totiž bylo poškozeno při zemětřesení v roce 1323. Grižane leží ve výšce 248 m nad mořem.
Přesná poloha na mapě zde.
Bribir
O mnoho více nezůstalo ani z dalšího sídelního místa Frankopanů, hradu Bribir. Znám je především ve spojení s Bernardinem Frankopanem, který nechal zesílit hradní zdi a citadelu. Bohužel z hradu zůstala jen čtverhranná věž a část městských hradeb datující se do roku 1302. V roce 1848 totiž místní nechali strhnout větší část stavby a na jejím místě postavili školu a radnici.
Město Bribir najdete na mapě tady, leží kousek od Selce.
Badanj
Pokud se vzdálíme od Frankopanů dále do historie, pak nesmíme z přehledu vynechat zbytky monumentální pevnosti Badanj. Jedná se o nejstarší pevnost ve Vinodolu poblíž Crikvenice. Zničena byla při zemětřesení v 14. století.
Nepravidelná kruhová pevnost se skládala z velké centrální věže s ubytováním posádky a nádrží na vodu. Chráněna byla tlustou zdí s jen malým vchodem. Na základě archeologických nálezů starých cihel se stavba Badanj datum do doby raně byzantské, tedy do 4. až 6. století.
Přesná poloha Badanj na mapě.
Hrady v okolí Crikvenice na videu
Výše uvedená sídla a hrady si můžete prohlédnout také na následujícím videu:
Krk na Krku
Pokud byste chtěli navštívit nějakou další frankopanskou památku, pak doporučuji vydat se na ostrov Krk přímo do jeho města Krk (viz mapa). Jedná se o jedno z nejstarších měst na pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Frankopanské sídlo Kamplin zde bylo budováno po řadu století a několik generací. Najdete zde hradby (mimochodem s nádherným výhledem), několik věží i diecézi, kde měli Frankopané soudní síň. Podle nápisů na lunetě nad vchodem se stavba začala v roce 1191.
Jednou z věží místního muzea můžete vystoupat nad hradby a prohlédnout si tak město z úrovně střech ostatních budov.
Zdroje fotografií: Drivenik, Grižane (Roberta F.), Bribir (Croq), Badanj (T.Z. Grada Crikvenice). Krk jsou moje snímky.
reklama