Njivice 2013: ideální místo pro klidnou dovolenou v Chorvatsku
Když jsem se letos v červnu loučil s Chorvatskem, bylo to na ostrově Krk v městečku Njivice. Při posledním ranním koupání na liduprázdné pláži jsem měl jasno. Sem se musím někdy vrátit.
Na tomto webu nejčastěji píšu buď o Chorvatsku obecně, nebo o věcech, které souvisejí s Crikvenicí. Městečko Njivice s ní souvisí vzdáleně. Najdete jej na ostrově Krk, který je sice přímo naproti Crikvenici, ale Njivice leží přímo na jeho opačné straně s výhledem na ostrov Cres.
V porovnání s Crikvenicí nebo třeba Baškou je malá rybářská obec Njivice opravdu malá. Je to klidný koutek na severozápadním břehu ostrova Krk ležící u zátoky Beli kamik. Administrativně je propojena s městečkem Omišalj; jsou to první dvě letoviska, která minete po přejezdu mostu na Krk, pokračujete-li dále.
Kudy do Njivice?
Cesta autem do Njivice se prakticky neliší od cesty do Crikvenice, kterou jsem tu již několikrát popsal. Za Rijekou nebo po sjezdu z dálnice od Zagrebu stačí sledovat nepřehlédnutelné cedule směřující vás do odbočky na ostrov Krk, zatímco na Crikvenici byste pokračovali stále rovně.
Kdykoli mířím na Krk, tak jedu přes Slovinsko a Lublaň. Slovinskou dálniční známku bych měl tak či tak a chorvatské mýtné tak platím jen v Rupě (letos 8 kuna). Dále se platí přejezd na ostrov Krk (Krčki most). Zde je částka poněkud vyšší, a sice 35 kuna. Dobrá zpráva je, že platíte jen ve směru na ostrov, obráceně je výjezd volný.
Po přejezdu mostu na Krk minete na pravé straně městečko Omišalj, na levé pak letiště Rijeka, které leží na Krku. Budete-li mít štěstí, uvidíte přistávat letadlo. Njivice je od mostu vzdálena asi 11 km. Vjezdy můžete použít dva (nebo klidně i ten třetí na konci). První vás dovede na ulici Primorska, vede okolo autokempu a hotelů. Míříte-li ale dále do apartmánů, využijte až další sjezd. Zde dejte pozor na to, že odbočka z hlavní silnice je poněkud prudší, což dokazuje převrácené auto, které jsem tu viděl.
Njivice – pro jedny klidný kout, pro jiné nuda bez zábavy
Opakuji znovu. Njivice jsou malá vesnička, kde nečekejte žádné možnosti vyžití, jako například v Crikvenici nebo Bašce. Z tohoto pohledu jsou ale ideální pro ty, kdo hledají na dovolené spíše odpočinek a polehávání u moře, než večerní rejdy na diskotékách, barech nebo turistické výšlapy do okolí.
Když nám v agentuře, přes kterou jsme si rezervovali bydlení, předali plánek Njivice, trochu jsem zoufal. Jediný bankomat, minimum obchodů s jídlem a jen šest restaurací. Nerad na dovolené popojíždím autem tam a zpátky, ale podle mapy se to jevilo jako nutnost.
Naštěstí mapka potřebuje mírnou aktualizaci. Restaurací a cukráren je v Njivice kvůli velikosti městečka sice jen pár, ale víc jak šest jich je rozhodně. I bankomaty jsou zde minimálně dva (jeden u hotelu Miramare, druhý na ulici Primorska, takže pokud bydlíte v části s apartmány, nebudete muset pár kilometrů pěšky na druhou stranu osady.
V Njivice najdete kostelík a zarostlé archeologické naleziště, to je ale vše, co stojí z tohoto směru za shlédnutí. Zbytek jsou klasické domečky na pobřeží a nově postavené apartmány. Krk je sice archi- a archeo- zajímavostí plný, ale budete za nimi prostě muset z Njivice vyjet.
Pro ty, kdo hledají klid, doporučuji ubytování v apartmánech. Tato část Njivice (Rosulje) je mnohem hezčí než opačný konec s hotelem Beli Kamik, alespoň tak mi to připadalo. Je tu blízko k moři i do nákupního střediska v části Kijac. Do centra je to odtud asi kilometr až dva.
Byli jsme zde týden mimo sezonu v polovině června a ticho, které se tu v noci rozprostírá, skoro trhalo uši. Je to velmi zvláštní pocit, neslyšet venku skoro nic, kromě občasných projevů hmyzu. Alespoň tedy pro někoho, kdo bydlí na okraji Brna, jako já. Nedělám si samozřejmě iluze, že v průběhu sezony budou na zahradách apartmánů rozjívení turisté, kteří toto velmi zvláštní ticho naruší.
Důležitá poznámka – zatímco v centru Njivice to problém není, v části Rosulje je problém se signálem mobilního telefonu. Viděl jsem, jak si stěžovali i místní, konkrétně s operátorem T-Com. Já tu na komunikaci používal čtečku e-knih Amazon Kindle 3G se zabudovaným bezplatným internetem kdekoli a musím říci, že občas byl signál úplně pryč.
Běháte? Využijte toho
Z centra Njivice směrem na Malinskou vede okolo moře asfaltová cestička. Ráno i večer toho využívají běžci, kteří si tak v příjemném prostředí udržují kondičku. Pozor na to, zatímco ráno je tu stín, odpoledne a večer zde peče, neboť pohled na moře je orientován na západ. Počítejte s tím i při koupání.
Čisté moře plné života
Pokud nebudete chodit přímo na oblázkové pláže v centru, počítejte s tím, že moře v okolí Njivice je plné života. Což tedy má kladné i záporné dopady, podle úhlu pohledu. Jestliže máte rádi bezstarostné koupání, pak zůstaňte v centru nebo u placených atrakcí, kde jsou na pláži i v moři oblázky. Směrem na Malinskou, pod apartmány, jsou připraveny betonové plochy na lehátka nebo ručníky, i dva schůdky do vody (ale klidně to zvládnete i bez nich). Problém je v tom, že na většině míst tu už oblázky chybí a kromě půlmetru na osmělení je pak voda plná balvanů, v horším případě ostrých kamenů.
Kameny s sebou nesou přítomnost mořských ježků. Někdy jich tu je až nepříjemně mnoho a stěžují vstup do vody, na to jsem byl ale zvyklý z Crikvenice. Co jsem však v Crikvenici ani Bašce nikdy neviděl, je množství krabů, kteří křižují kameny vyčnívající z moře na pláže a někdy i betonové pláže samotné. Někteří jsou malincí, najdete tu ale i jedince velké jako dlaň nebo pěst.
V moři pak můžete narazit na hvězdice, hejna malých rybiček a jiné mořské tvory. Kdo s tím má problém, asi se mu tu nebude moc líbit, a bude si muset místo ke koupání vybírat (ale dá se najít). Naopak, kdo rád podmořský cvrkot pozoruje, ten, může nasadit brýle, šnorchl a spolu s ostatními „šmíráky“ ponořit hlavu a sledovat. Moře tu žije a je opravdu co sledovat.
Ohledně čistoty vody – ano, voda je tu čisťounká, ovšem po projetí člunů můžete v příboji očekávat bubliny, které určitě nejsou soudě dle mastných fleků na hladině od zčeřené vody. Po nějaké době zase mizí.
V půlce června, když jsem do Njivice odjížděl, jsem měl obavy o teplotu moře. Zbytečně. Zatímco 15.6. se do vody dalo jít až po řádném osmělení a nejlépe odpoledne či navečer, 22.6. už byla vody brzy ráno po východu Slunce teplejší než vzduch a mohli jste do ní bez problémů vběhnout.
Náš apartmán byl situovaný tak, že mezi ním a mořem byl jen malý lesík, takže ráno stačilo vzít plavky a hurá do vody. Nejenom ženy asi budou rády, že v takovém případě není nutné řešit převlékání z mokrých plavek při cestě domů. Je to coby kamenem dohodil, v tomto případě doslova.
Tip: koukněte se pod hladinu v ponorce (+ výlety lodí)
Abych Njivice až tak moc nekřivdil z nedostatku atrakcí... Už při příjezdu na Krk jsem si na billboardu všiml letošní novinky – ponorky s prosklenými částmi, ze které se můžete kouknout pod hladinu moře. Samozřejmě jsem neodolal a hned následující den se svezl.
Přesněji řečeno, nejde o úplnou ponorku, ve které by se nad vámi zavřela hladina. Poloponorka Marlin mi připomínala jednu atrakci z Disneylandu v Anaheimu, kde se koukalo pod hladinu jezírka a hledala s postavička Nemo. Marlin nahoře vypadá jako skutečná zmenšená ponorka s přidělaným zábradlím, takže při cestě, kdy pod hladinou stejně není vidět nic, než modrá voda, můžete být nahoře a například fotit pobřeží. Uvnitř poloponorky jsou pak okna se sedátky. Kapitán zajede k pobřeží a vy můžete sledovat místní útesy, hejna ryb a budete-li mít štěstí a dobrý zrak, pak i další věci. Spolu s příhodnou hudbou se jedná o zajímavý zážitek.
Poloponorka jezdí každou hodinu s výjimkou siesty. Denní plavba trvá 45 minut. Můžete zkusit i noční výlet, kdy je prostor pod ponorkou osvětlen a výlet má jinou atmosféru.
Překvapivě to ani není drahé, alespoň mi to tak nepřipadlo. Cena za jednu osobu je 80 kuna, minimální počet pasažérů jsou tři, což ale v sezoně nebude problém. Rodiny mají slevu 3+1 gratis, pro děti jsou navíc nabízeny slevy. Další info najdete na webu www.semisubmarine-marlin.com.
Kromě poloponorky Marlin tu jezdí tuším dva glass boaty, což jsou lodě s proskleným dnem. Jezdí obvykle na delší trasy než Marlin. Info najdete například na www.litus.hr. Zmínit musím také M/B Kapetan Ivan, což je loď určená pro celodenní výlety na ostrov Cres, Beli. Jezdí také do Malinske a okolo mostu. Na webu mají uvedenu i cestu do Crikvenice, v době mé návštěvy Njivice to však v nabídce neměli. Viděl jsem tu rovněž parasailing.
Aqua park v Njivice
Pokud vám běžné koupání přijde nudné, můžete vzít děti do vodního parku Aqua Zone. Na můj vkus byl však poněkud drahý. Ceny za osobu:
- 30 minut – 40 kuna
- 60 minut – 50 kuna
- polovina dne – 80 kuna
- 1 den – 100 kuna
- 7 dnů – 500 kuna
Mají zde čistý vstup do moře, ohraničení provazem a řadu nafukovacích atrakcí, na kterých se můžete vyblbnout. Poblíž je pro děti (do 80 kg) klec s trampolínou. Platí se na 5 minut 10 kuna, myslím.
Parkování v Njivice
Pokud budete bydlet ve vedlejších městečkách a chtěli byste se do Njivice podívat, bude vás zajímat cena parkování. I když spíše bych vám v takovém případě doporučil výlet lodí, která v Njivice na chvíli zastaví, za tu dobu zvládnete vidět vše podstatné. Přímo u moře stojí parkování 7 kuna za hodinu, v ulicích, které vedou od moře do centra zaplatíte 5 kuna za hodinu. Míst je však málo, počítám, že v sezoně budou beznadějně obsazena.
V Njivice však zaparkujete i zadarmo. Konkrétně v již zmíněné části Kijac (odkaz na mapu). K moři je to odtud asi deset až patnáct minut chůze a parkoviště bylo dost velké na více aut.
Doporučuji pro starší a klid hledající výletníky
Abych to nějak shrnul a uzavřel, dovolenou v Njivice doporučuji především těm, kdo netouží za každou cenu po atrakcích a spokojí se s málem, které jim malá Njivice nabídne. Ostatně, nic vám nebrání se z Njivice vydat třeba do Šila, Klimna, do Crikvenice nebo do Omišalj, jako jsem učinil já.
Rodinám s malými dětmi poslouží oblázková pláž myslím dobře, ti větší mohou řádit v aquaparku, plácnete-li se přes kapsu. Viděl jsem tu spoustu rodin s malými dětmi a těhotnými maminkami a zjevně pro všechny bylo koupání bez problémů. Ponorku vřele doporučuji též.
Máte-li pejska, pozor. Po celém pláži jsou cedule s upozorněním, že psi mají být na vodítku a nesmějí se koupat v moři. Neviděl jsem však nikoho, kdo by dbal na dodržování tohoto nařízení.
Co se ubytování týče, přišla mi Njivice o něco levnější, než třeba Crikvenica nebo Baška. Ceny za jídlo a v obchodech jsou v podstatě stejné, jako v Crikvenici, blíže viz můj předchozí článek Crikvenica 2013 aktuálně: cesta do Chorvatska, ceny, koupání, počasí nebo doprava.
Česky se tu domluvíte, řekl bych, bez problémů. Němčina je samozřejmě jistota, ale vystačíte si i bez ní. Například loď M/B Kapetan Ivan má přímo na cedulích uvedeno, že obsluha mluví česky. A můj poslední tip pro Njivice – navštivte restauraci Passage. Letos je tu číšník, který mluví snad všemi myslitelnými jazyky, včetně češtiny. Pracoval totiž v Praze. A já jsem zde zanechal stopu v podobě přeloženého jídelníčku.
reklama